Pewnie nie raz widziałeś sportowców korzystających z odzieży kompresyjnej, czy to biegaczy startujących w maratonie, piłkarzy ręcznych czy nawet osoby trenujące na siłowni. Być może nawet sam korzystasz z tego typu ekwipunku – świadomie lub nie. Co mam na myśli? Odzież kompresyjna stała się po prostu modna i zwyczajna świadomość, że używają jej profesjonalni sportowcy sprawia, że sami pakujemy się w nią od stóp do głów, niespecjalnie zastanawiając się w jakim celu została stworzona i w jaki sposób działa.

 

Skąd to się wzięło?

Ubrania uciskowe mają swoje korzenie w medycynie, gdzie były używane u pacjentów z problemami krążeniowymi m.in. w celu poprawy przepływu krwi oraz zapobiegania obrzękom. Stopień ucisku „medycznych” opasek jest dużo większy od odzieży sportowej, dlatego nie powinno się ich nosić bez konsultacji z lekarzem.

 

W takim razie jakie zastosowanie w sporcie ma odzież kompresyjna?

Elementy uciskowe mogą być stosowane w celu poprawy zdolności wysiłkowych podczas treningu, a także przyspieszenia regeneracji po intensywnym wysiłku. Według badań kompresja podczas ćwiczeń powoduje wzrost przepływu krwi – głównie poprzez wspomaganie pompy mięśniowej, lepsze dotlenienie tkanek, szybsze odprowadzanie produktów przemiany materii oraz zmniejszenie wstrząsów, co przyczynia się do mniejszego zmęczenia mięśni. Wpływa także na poprawę propriocepcji (świadomość położenia ciała w przestrzeni), co podnosi jakość wykonywanego ruchu i może przeciwdziałać kontuzjom. Naukowcy sugerują, że w wyniku ucisku mięśnie sportowca wolniej ulegają zmęczeniu i zawodnik jest w stanie dłużej wykonywać wysiłek. Badania przeprowadzone na południowo afrykańskich biegaczach pokazały, że grupa ultra maratończyków startująca w skarpetach kompresyjnych miała mniejsze uszkodzenia mięśniowe, a czas regeneracji był krótszy. Ukończyli oni bieg z czasem średnio o 12 minut lepszym od startujących w zwykłych skarpetkach.

Jeśli chodzi o wpływ na regenerację, odzież kompresyjna stosowana poza treningiem, oprócz zwiększenia przepływu krwi, zapobiega powstawaniu obrzęków, powoduje obniżenie stężenia kinazy kreatynowej (marker sygnalizujący uszkodzenie mięśni) we krwi oraz markerów zapalnych. To powoduje redukcję powysiłkowej bolesności mięśniowej i możliwość szybszego powrotu do normalnej aktywności treningowej.

Badania naukowe dopuszczają oczywiście efekt działania placebo na uczucie zmęczenia. Większość badań wykonywana była w warunkach laboratoryjnych, dlatego wyniki nie są jednoznaczne. Do tej pory jednak nie zostały potwierdzone żadne negatywne skutki stosowania odzieży kompresyjnej.

Zaleca się jednak używanie kompresji głównie przy cięższych jednostkach treningowych lub startach, aby nie powodować „przyzwyczajenia” mięśni i układu krążenia do wspomagania uciskiem.

Teraz, gdy już wiesz w jakim celu stosuje się kompresję, możesz śmiało stosować ją przy bardziej obciążających treningach lub gdy potrzebujesz szybszej regeneracji. Pamiętaj, aby ubranie kompresyjne było odpowiednio dobrane do Twojego ciała.

 

Literatura:

  1. Hill, J., Howatson, G., van Someren, K., Leeder, J., and Pedlar, C. (2013). Compression garments and recovery from exercise-induced muscle damage: a meta-analysis. British Journal of Sports Medicine
  2. Is There Evidence that Runners can Benefit from Wearing Compression Clothing? Sports Med. 2016 Apr 22
  3. Are compression garments effective for the recovery of exercise-induced muscle damage? A systematic review with meta-analysis. Physiol Behav. 2016 Jan
  4. Kraemer WJ, Flanagan SD, Comstock BA, et al. Effects of a whole body compression garment on markers of recovery after a heavy resistance workout in men and women, TurkishJournal of Sportand Exercise 2015